چگونه خواننده بهتری بشم ؟

 

درود به همگی دوستان عزیزم

امروز قصد داریم چند روش موثر را معرفی کنم که با به کارگیری و استفاده از آن بتوانید خواننده ی بهتری باشید . در حالی که بسیاری معتقد هستند خواننده باید صدای ” زیبا ” داشته باشد ولی زیبا بودن یا نبودن صدا یک فاکتور بیشتر سلیقه ای هست و آنچه که از یک صدا خواننده میسازد فراگیری کنترل صدا به وسیله آموزش های حرفه ای مانند  ورزش و تکنیک های استقرار و تنفس و … میباشد .

۱ – یکی از راه های عمده برای تبدیل شدن به یک خواننده داشتن یک مربی صدای حرفه ای میباشد و می توانید تکنیک های صدای خود را بهبود بخشید و صدای خود را که یک ابزار هست مانند ساز پیانو میتوانید با استفاده از استاد نوازنده ی بهتری برای صدای خود باشید .

پیوستن به گروه کر و عضویت در گروه کر یک راه بسیار خوبی برای تبدیل شدن به یک خواننده بهتر است و به شما یاد میدهد چگونه با دیگران هماهنگ بخوانید ، خواندن موسیقیی و آواز می تواند به شما اعتماد به نفس که لازمه ی یک خواننده هست را هدیه کند .

۲- محدوده صدایی خود را بشناسید یا به اصطلاج رنج صدای خود را بشناسید و ببینید در کدام نت ها و اکتاو ها کنترل بهتری دارید و هر کسی در یک محدوده ای توانایی بیشتری دارد و روی آنها بیشتر کار کنید ، میتوانید با ضبط کردن صدای خود با تلفن همراه و سپس بررسی آن به این موارد پی ببرید .

هفت محدوده اصلی وجود دارد: سپرانو، متسو سوپرانو، آلتو، کنترتنور، تنور، باریتون و باس. سه مورد اول معمولا محدوده از زنان، در حالی که آخرین چهار محدوده مردان هستند.

 

اگر با ساز پیانو آشنایی کافی دارید از اکتاو های آن استفاده کنید و همزمان سلفژ کنید و ببینید در کدام محدوده صدایی هستید و یا از استاد خود کمک بگیرید

 

 

۳ – تمرکز روی نفس کشیدن ، دقت کنید قبل از خواندن نفس خود را به درستی حبس کنید و در هنگام خواندن در تقسیم نفس برای اجرا دقت کنید و طوری هوای گرفته شده را هتگام اجرا مصرف کنید که تا آخر مصرع یا بیت ( بستگی به آواز ) دخیره به اندازه کافی داشته باشید . دقت کنید که نفس را از طریق شکم انجام دهید و در این زمینه تمرین های لازم را انجام دهید و صبور باشید این امر زمان میبرد  . برای تمرین هر روز چند دقیقه ایستاده هنگام نفس کشیدن دست خود را روی شکم گذاشته و نفس بکشید و سعی کنید هنگام دم و بازدم این شکم شما باشد که منبسط و منقبض میشود

۴ – به وضعیت خود هنگام خواندن دقت کنید ، اکثر اساتید بر این باور هستند که بهترین حالت خواندن آواز ایستاده میباشد چون در این حالت فشار کمتری روی عضلات شکم هست و تنفس و نفس گیری را راحت تر میکند ، سر و شانه ها را در حالت مناسب و همینطور ستون فقرات را مستقیم و عمود قرار دهید .

۵ – همیشه قبل از تمرین آواز مانند یک ورزشکار بدن خود را گرم کنید ! یک خواننده قبل از تمرین حنجره خود را با خواندن و اجرای چندین آهنگ مناسب که فراز و فرود داشته باشد صدای خود را کم کم گرم میکند ، همینطور توصیه میشود محل تمرین خود را آماده کنید و پیش بینی های لازم برای راحتی را انجام بدید ، از نت های پایین ( بم تر از صدای که صحبت میکنید ) تا نت های بالا را با حروف صدا دار A O E بخوانید و تمرین کنید و کم کم نت ها را بالا و سپس پایین بیارید ooh wee ooh wee ohh

۶ – بهترین تمرین برای کوک کردن حنجره و تقویت اجرا از نظر کوک خواندن این هست که با یک ساز ماننده ( کیبورد ارگ پیانو ) نت ها را بزنید و بخوانید ، اول چند بار بزنید و خوب گوش کنید و سپس آنرا اجرا کنید ، دقت کنید یک خواننده خوب باید گوش های خوبی هم داشته باشد و خوب و دقیق شنیدن را کار کرده باشد و بتواند سریع گام و نت مورد نظر را بگیرد و اجرا کند .

۷ – عجله نکنید ! صدای شما مانند یک ماهیچه هست که با تمرین منظم و مداوم تقویت میشود و این امر باید به مرور انجام شود و همینطور تا همیشه ادامه داشته باشد ، تمام خوانندگان حرفه ای روزانه تمرین میکنند ، مانند ورزشکاران ، پس تصور نکنید که اگر این مراحل را طی کردید دیگه این واحد ها پاس ! شده و حالا موقع کارهای دیگه و فقط خواندن هست …  دقت کنید با انجام این تمرین ها کم کم میتوانید محدوده صوتی خود را گسترش بدید و نت های بیشتری چه بالا و چه پایین را اجرا کنید و به اصطلاح عامیانه صدای خود را شش دانگ کنید ! نکته ی بسیار مهم این هست که باید روزانه با آهنگ های مورد علاقتون همخوانی کنید و دقت کنید به هیج عنوان جنس صدای خواننده را تقلید نکنید ! با صدا و تیپ صدایی خودتان آهنگ را بخوانید و سعی کنید از خلاقیت های خودتان برای تحریر و … استفاده کنید و هیچگاه تحریر ها و حس خواننده را کپی نکنید !

۸ – نوشیدن آب به اندازه کافی ! به صورت میانگین در طول روز ۸ لیوان آب بنوشید ، از مصرف الکل و کافئین پرهیز کنید ، میتوانید با نوشیدن چای سبز و یا آب گرم و عسل و لیمو به بهبود و تقویت تارهای صوتی خود کمک کنید . مواد لبنی و شیرین قبل از تمرین و اجرا مصرف نکنید ، موادی مثل ماست و پنیر و بستنی و از این قبیل باعث میشود اجرا برای شما دشوار شود ، همینطور از مصرف غذاهای سنگین و همینطور تند پرهیز کنید که میتواند روی نفس گیری شما تاثیر بد بگذارد .

 

۹ – سیگار نکشید ! قلیان هم نکشید ! استفاده از اینگونه موارد دچار میشود در روند تمرین تنفس دچار مشکل شوید و همینطور کم کم گلوی شما را خشک میکند که تاثیر بدی در اجرای شما خواهد گذاشت ، اگر سیگاری یا قلیانی هستید باید و میخواهید خواننده هم باشید باید به فکر ترک مصرف باشید و یا مصرف را به خداقل برسانید و همینطور چند ساعت قبل از تمرین مصرف نکنید و نوشیدن آب به اندازه کافی را فراموش نکنید .

 

۱۰ – و در آخر هیچگاه به صدای خود فشار بیش از حد نیارید ، متاسفانه این باور غلط جا افتاده که برای تمرین خوانندگی برو یه جا فقط داد بزن ! دقت کنید فشار بیش از اندازه به حنجره میتواند صدمات جبران ناپذیری را به حنجره شما وارد کند و همواره بدون فشار و راحت بخوانید و از بالا و پایین نت هایی را بخوانید که گلو و حنجره شما را اذیت نکند ، همینطور با آهنگهایی که در محدوده صدایی شما نیست و برای شما مشکل هست همخوانی نکنید و فشار روی حنجره خود نیارید و اگر خیلی علاقه مند هستید نت های بالا را بخوانید باید صبور باشید و در طی زمان با تقویت حنجره کم کم به نت های بالاتر برسید و نیم پرده نیم پرده میتوانید در صورت امکان توانایی خود را افزایش دهید .

با تشکر از همراهی شما

امیدواریم بتوانید با استفاده از موارد فوق تمرین های بهتری داشته باشید .

منتظر نظرات شما عزیزان هستم ، اگر هم نکات بهتری در تکمیل مطلب بالا دارید حتما بفرمایید استفاده خواهد شد .

پیروز باشید

 

توحید کاظمی

دی ۹۵

 

 

4 فکر می‌کنند “چگونه خواننده بهتری بشم ؟

  • اگر امکان رفتن به کلاس را ندارید میتوانید از آموزش های فراوانی که داخل اینترنت موجود هست استفاده کنید ، کانال ما هم آموزش های زیادی دارد ولی کافی نیست و حتما کانال های دیگر وبسایت های دیگر و … را هم دنیال کنید ولی مهم تر این هست که تمرینات مرتب را مطابق آموزش ها انجام دهید ، مانند یک ورزشکار که یک برنامه تمرینی روزانه دارد ، تنها به دنبال برنامه رفتن ورزش نیست ، بلکه استفاده مناسب از تمرین ها و تکرار منظم آنها هست که نتیجه میدهد ، پس اگر هم از منابع مختلف استفاده کنید صرفا به خواندن آن نپردازید و تمرین و تمرین کنید .

   موفق باشید

 1. سلام
  دوست عزیز
  من چند سالی هست به موهبت خدا شعر میگم البته در واقع ترانه .با اهنگی خاص که در ذهنم میپرورد.خواستم ترانه هامو اگر نوازنده ای باشد. و ادوادت وابزار فراهم باشد به اجرا در بیارم .در این زمینه نظری بر همکاری همیاری دارید؟در شرایطی که بنده اه ی در بساط ندارم.
  با تشکر از توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *